Hírek
2011. November 18. 06:57, péntek |
Belföld
Forrás: OrientPress Hírügynökség
Kölcsönnel segítenék a praxisváltást
Hosszúlejáratú, kamatmentes hitellel segítené az állam a háziorvosi praxisok forgalmát, a fiatal gyógyítók praxishoz jutását. A hírek szerint erre mintegy kétmilliárd forintos alapot hoznak létre.
Az egy-kétmillió forinttól tízmillióig kínált praxisokra az elmúlt években Békés megyében sem volt fizetőképes kereslet. A bankok e célra nemigen hiteleztek, vagy ha igen, akkor kedvezőtlen feltételekkel - mondta dr. Sonkoly Iván a Békés Megyei Hírlapnak. A megyei orvosi kamara alelnöke emlékeztetett rá, a praxiskezelő rendszerének kidolgozásában testületük is részt vett.
A tárgyalások során felvetődött, hogy a hátrányos helyzetű körzetek esetében az ár egy részét átvállalná az állam, illetve önkormányzat. Ezzel biztosítanák a fiatalítást, illetve visszaadnák a praxisok értékét. Ez kedvezne a vásárlónak, s nem utolsósorban a nyugdíjba készülő orvosnak. Így kifejeződne az az eredeti szándék, hogy a háziorvosok nyugállományba vonulásakor egy élet munkáját, szellemi teljesítményét ismernék el.
A tervezett intézkedést tehát fontos lépésnek tartja, de nem elegendőnek a megoldáshoz. A nehezen betölthető körzetek hátrányát a rossz munkakörülmények és a gyenge jövedelemtermelő képesség adja. Márpedig törleszteni a kamatmentes kölcsönt is kell, s amennyiben a megtérülés bizonytalan, az eleve távol tartja a családorvosi pályára készülőket.
A kamarai alelnök erkölcsi és anyagi elismerést vár, mindenekelőtt azt, hogy a praxisok finanszírozásában rendet tegyen az állam, számukra annyi pénzt juttasson, amelyből megfelelő színvonalon működhetnének. Évek óta a valós bekerülési költségnek csak egy részét kapják. A havi apanázsból kell kigazdálkodni az asszisztensek és az orvos közalkalmazotti szint alatti bérét és járulékát, továbbá fizetni a gyógyszer, a kötszer és az egyéb felszerelés beszerzését, valamint a rezsit. Ez valamennyi körzetet érintő általános probléma. A jogos igénnyel a Békés megyei helyzet is szembesít. A Viharsarokban a háziorvosok átlagéletkora 60 körül jár, és nem ritka a nyolcvan évhez közelítő gyógyító sem. Számos településen hosszú ideje betöltetlenek a praxisok, jellemzően tartósan helyettesítéssel oldják meg a lakosság ellátását. Ahol kilátás sincs az ellenkezőjére, ott a kisebb települések csoportpraxisokat hoznak létre. Dr. Sonkoly Iván szerint a gyakorlat dönti el, hogy a praxiskezelő beváltja-e a hozzá fűzött reményeket.
OrientPress Hírügynökség
Ezek érdekelhetnek még
2024. December 28. 10:11, szombat | Belföld
Kórházba került Keleti Ágnes
Keleti Ágnest szerdán szállították fővárosi otthonából a budapesti Honvédkórházba, szívelégtelenséggel és légzési nehézségekkel – értesült a Nemzeti Sport a családhoz közeli forrásból.
2024. December 28. 10:07, szombat | Belföld
A szilveszteri tűzijátékok biztonságos használatára figyelmeztet a katasztrófavédelem
A szilveszteri tűzijátékok biztonságos használatára hívta fel a figyelmet az MTI-hez pénteken eljuttatott közleményében az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság szóvivője.
2024. December 28. 10:05, szombat | Belföld
Több mint tízezer esethez hívták a mentőket karácsonykor
December 24. és 26-a között 10 677 esetben riasztották a mentőket Magyarországon, a hívások csaknem egyharmada Budapestről és Pest vármegyéből érkezett
2024. December 27. 08:29, péntek | Belföld
Rétvári Bence: januártól átlagosan 21,2 százalékkal tovább nő a tanárok és az óvónők bére
Magyarország történetének legnagyobb tanárbéremelése zajlik: az idei 32,2 százalékos emelkedés után januártól átlagosan 21,2 százalékkal tovább nő a tanárok és az óvónők bére