Városlista
2025. január 4, szombat - Titusz

Hírek

2012. Július 25. 12:49, szerda | Belföld
Forrás: MTI

Rétvári Bence: különösen fontos a tehetségek támogatása

Rétvári Bence: különösen fontos a tehetségek támogatása

Különösen fontos a tehetségek támogatása, hiszen Magyarországnak a dualizmus kora óta az agyelszívás az egyik legnagyobb problémája: a magyar Nobel-díjasok többsége, noha itt kezdte pályafutását, tudását külföldön kamatoztatta - hangsúlyozta Rétvári Bence szerdán Budapesten sajtótájékoztatón.

A Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium parlamenti államtitkára a Charles Simonyi és Szilárd Leó magánösztöndíj-programokat meghirdető tájékoztatón közölte, hogy a fejenként 3 millió forinttal egy évre járó Charles Simonyi Kutatói Ösztöndíjat, amelyet 2000 óta évente három tudósnak ítélnek oda, Charles Simonyi magyar származású szoftverfejlesztő finanszírozza, a személyenként 1,6 milliós Szilárd Leó Professzori ösztöndíjat - amellyel szintén három kutatót ismernek el 1998 óta a felsőoktatásban dolgozó iskolateremtő tudósok elismeréseként - pedig az E.ON Hungária Zrt. A pályázatok lebonyolításával kapcsolatos adminisztratív feladatokat a Wekerle Sándor Alapkezelő (WSA) bonyolítja le.
Mint Rétvári Bence rámutatott, a két ösztöndíj jól illeszkedik a kutatók támogatására létrehozott Nemzeti Tehetség Programhoz, valamint az egy évvel ezelőtt elfogadott Nemzeti Reform tervéhez, amely célul tűzi, hogy 2020-ra a GDP 1,8 százalékát fordítsák kutatás-fejlesztésre.
Hidas János, a WSA főigazgatója az európai kutatási térségbe való integrálódást jelölte meg a fő célként. Mint kifejtette, a magyar nemzetgazdaság stratégiai prioritásai közé tartozik a kutatás-fejlesztés és az innováció támogatása, ezt azonban valóságos tartalommal csak a tehetséges, elhivatott emberek - politikusok, tudósok, üzletemberek tölthetik meg.
A főigazgató megfogalmazása szerint a két ösztöndíjprogram kiváló példái az állam és a magántőke együttműködésében létrejövő sikeres projekteknek.
"Egy jó államban az üzleti szféra és az állam stratégiai szövetségben áll, mivel a közjó két alappillére a verseny és a szolidaritás" - emelte ki Hidas János, aki az állam iránti bizalom megnyilvánulásának nevezte, hogy a magánszféra által finanszírozott két ösztöndíjprogrammal kapcsolatos adminisztratív feladatokat az alapkezelőre bízták.
Hidas János elmondta, hogy a pályázatok beadási határideje október elseje, az elbírálást november végéig fejezik be, az ösztöndíjakat pedig decemberben adják át.
Keszthelyi Lajos akadémikus, a Charles Simonyi ösztöndíjbizottság elnöke a program eredményeit ismertette, amelynek elveit Simonyi Károly mérnök-fizikus, a Budapesti Műszaki Egyetem legendás professzora, A fizika kultúrtörténete című könyv szerzője dolgozta ki. Eddig 35 kiváló kutató részesült támogatásban, közülük hetet később a Magyar Tudományos Akadémia tagjává választottak, hármat pedig Széchenyi-díjjal jutalmaztak.
"Jó irányban hatott a kezdeményezés" - hangsúlyozta Keszthelyi Lajos akadémikus.
A sajtótájékoztatón adták át a pályázatokat elbíráló kuratórium tagjainak - Pap Lászlónak, a Budapesti Műszaki és Gazdasági Egyetem professzorának, valamin Vastagh Gyulának, a Pannon Egyetem professzorának a megbízóleveleket.

Címkék: Tudomány-kutatás

Ezek érdekelhetnek még

2025. Január 03. 10:13, péntek | Belföld

Nagy Márton: 2025 a családok és a vállalkozások éve

2025 a családok és a vállalkozások éve, a kormány 2025-ben is azon dolgozik, hogy minden család és minden vállalkozás újabb lépést tehessen előre

2025. Január 03. 10:09, péntek | Belföld

Változékony idő várható az év első hétvégéjén

2025. Január 03. 10:08, péntek | Belföld

Meteorológia: enyhe és száraz volt a december

A 2024-es év fagyos, zúzmarás, helyenként havas időjárással ért véget, ennek ellenére a december összességében enyhe hónap volt, és a csapadék elmaradt az átlagostól - írta a HungaroMet Zrt. a honlapján.

2025. Január 03. 10:07, péntek | Belföld

2025-ben 9 százalékkal, 2026-ban 13 százalékkal, 2027-ben 14 százalékkal emelkedik a minimálbér

Magyarországon a minimálbér 2025-ben 9 százalékkal, 2026-ban 13 százalékkal, 2027-ben 14 százalékkal emelkedik